سامانه پیامک ما : 3000186556
عضویت / ورود اعضاء
مشاوره پزشکی از راه دور

پروژه درمان اینترنتی دکتر آنلاین

پروژه درمان اینترنتی دکتر آنلاین، در ابتدا با هدف ساخت یک سیستم مکانیزه برای درمان ناراحتی های روحی-روانی با استفاده از نتایج تحقیقات جدید پزشکی شروع به کار کرد. توانایی اصلی سیستم درمان اینترنتی این است که با استفاده از آخرین تحقیقات و فرمول ها، به طور خودکار و بدون نیاز به دخالت مستقیم پزشک، مشکلات کاربر را تشخیص می دهد و راه حل مناسب برای آن ارائه می دهد.

بگذارید اشاره ای مختصر به برخی از قابلیت های اصلی سیستم درمان اینترنتی بیاندازیم:

تشخیص اختلالات و بیماری های داخلی

سیستم، با بررسی جواب آزمایش تشخیص پزشکی کاربر می تواند وجود بیماری های طب داخلی را تشخیص دهد و البته در صورتی که هر کدام از آن بیماری ها امکان ایجاد مشکلات روحی روانی را داشته باشند، همراه با گزارشی که ارائه می دهد، آن مسئله را نیز به اطلاع کاربر و پزشک معالج برساند.

آموزش به کاربر در مورد بیماری ها

یکی از اهداف این سیستم، آموزش به کاربر در مورد بیماری های ایشان و نحوه رفع آن هاست. به این شکل که سیستم، خود بیماری، عوامل ایجاد کننده، و علائم آن را برای کاربر توضیح می دهد و برای مطالعه بیشتر نیز منابعی را در اختیار او قرار می دهد. این قابلیت، به خصوص برای مقابله با مشکلاتی که اخیراً کشف شده اند و پوشش رسانه ای مناسب نداشته اند مفید است.

محاسبه و ارائه برنامه درمانی

از امکانات اصلی سیستم، قابلیت ارائه برنامه درمانی برای هر یک از مشکلات کاربر است. برنامه درمانی می تواند شامل رژیم غذایی، برنامه ورزشی، انواع مکمل ها و دیگر توصیه ها باشد که البته تمام این توصیه ها می بایست تحت نظارت پزشک معالج به کار گرفته شوند.

اصلاح روش تشخیص و درمان بیماری های روحی

همانطور که پیش تر گفته شد، سیستم درمان اینترنتی این قابلیت را دارد که بیماری هایی که ممکن است عامل بروز مشکلات روحی روانی باشند را در کاربر تشخیص دهد. پس در صورت وجود این بیماری ها، اطلاعات لازم در اختیار کاربر قرار می گیرد، توصیه های درمانی لازم مانند رژیم غذایی یا برنامه مکمل به وی ارائه می شود، و همچنین کاربر به پزشک متخصص آن بیماری ارجاع داده می شود. در بسیاری از موارد، با درمان بیماری داخلی، وضع روحی بیمار نیز تا حد زیادی بهبود میابد و یا حتی بیماری روحی ایشان کاملا برطرف می شود.

در حال حاضر، بیماری های مرتبط با متابولیسم قند، متابولیسم چربی، سطح سرمی کلسیم، انواع کم خونی و مشکلات مرتبط با غلظت خون پایین و بالا، مشکلات مرتبط با سطحِ سرمیِ ویتامین ب 12 و فولیک اسید و مشکلات مرتبط با تیروئید توسط سیستم قابل تشخیص می باشند. این متغیر ها تاثیر زیاد و یا حتی حیاتی بر روی سلامت دستگاه عصبی دارند و البته تعدادی از بیماری های مرتبط نیز آمار شیوع بالایی در ایران و جهان دارند.

خوشبختانه به دلیل طبیعت رایانه ایِ سیستم درمان اینترنتی، به محض اینکه در تحقیقات گروه های پزشکی مختلف در دنیا، عاملی جدید که برای سلامت اعصاب مضر باشد شناخته شود و تاثیر آن به شکل علمی ثابت شده و تایید شود، می توان به سرعت سیستم را برای شناسایی آن عامل به روز کرد. به این ترتیب، سنجش مشکلات کاربران با کمک آخرین دستاورد های علم پزشکی صورت می گیرد. همچنین سیستم، اطلاعات تکمیلی مرتبط با بیماری را که مخصوص پزشک معالج بیمار است در صفحه گزارش قرار می دهد و منابعی در مورد آن را به پزشک معرفی می کند. به این شکل، به پزشکان نیز به سرعت در مورد نتایج تحقیقات جدید اطلاع رسانی می شود و کیفیت برنامه های درمانی به طرز مطلوبی افزایش میابد.

استفاده از سیستم درمان اینترنتی

سیستم درمان اینترنتی دکتر آنلاین، در آدرس www.Doctor-Online.ir قرار دارد و استفاده از آن کاملاً رایگان است.

سیستم درمان اینترنتی برای کاربران عادی

استفاده از سیستم درمان اینترنتی برای کاربران عادی بسیار ساده است و تنها لازمه آن دسترسی به اینترنت و یک مرورگر مدرن است. پس از مراجعه به سایت و عضو شدن در سیستم (که می تواند به شکل ناشناس انجام شود)، برگه ای حاوی نسخه درخواست آزمایش تشخیص پزشکی (آزمایش خون و ادرار) در اختیار شما قرار می گیرد. این آزمایش را می توانید به آزمایشگاه های تشخیص پزشکی معتبر تحویل دهید. سپس سیستم با کمک محتویات برگه جواب آزمایش و دیگر اطلاعاتی که از شما دارد، وضعیت جسمی و روحی شما را به دقت بررسی می کند و نتایج را در برگه گزارش در اختیار شما قرار می دهد. برگه گزارش شامل تمام مشاهدات سیستم، اطلاعاتی در مورد اختلالاتی که ممکن است به آن دچار باشید، برنامه درمانی، درخواست ارجاع به پزشک متخصص و همچنین توصیه هایی برای پزشک متخصص است.

این برگه گزارش تا کنون به بسیاری از کاربران در تشخیص و درمان مشکلاتشان کمک کرده و همچنین در هزینه و وقت ایشان صرفه جویی کرده است.

سیستم درمان اینترنتی برای روانشناسان

روانشناسان نیز در صورتی که امکان وجود بیماری های داخلی در مراجعه کننده ای را محتمل بدانند، می توانند با استفاده از سیستم درمان اینترنتی، وضعیت جسمانی مراجعه کننده را ارزیابی کنند و در صورت لزوم، ایشان را به پزشک متخصص معرفی کنند.

درمان اینترنتی در مناطق محروم

در مناطق محروم به دلیل عدم دسترسی به روانشناسان و پزشکان مجرب و همچنین هزینه های نسبتاً بالای پروسه تشخیص و درمان، سیستم درمان اینترنتی می تواند تا حد زیادی به بهبود وضع سلامت روحی و جسمی ساکنان این مناطق کمک کند.

سیستم درمان اینترنتی دکترآنلاین

www.doctor-online.ir

 

 

تعریف درمان پزشکی از راه دور

Teleconsultation

شایعترین متد Telemedicine مشاوره پزشک عمومی با متخصص برای تشخیص میباشد که میتواند بصورت تلفنی ؛ ویدیویی و ارسال مدارک پزشکی بیمار از طرق الکترونیکی باشد که میتواند بصورت همزمان و یا غیر همزمان انجام پذیرد. که از میان این مدارک ؛ فیلمهای رادیولوژی شایعترین مدارکی هستند که ارسال میشوند. (Teleradiology ) اگرچه این امر درباره پاتولوژی به صورت ضبط ویدیویی یا تصویری نمونه و ارسال آن برای متخصص مربوطه ، و کاردیولوژی ( ارسال اکوکاردیوگرافی و نوار قلب ) و درماتولوژی با ارسال نمونه ها ، تصاویر و افتالمولوژی از طریق ارسال مدارک پزشکی و مشاهده و معاینه بیمار از طریق دستگاهها ی خاص ، نیز قابل انجام است. از دیگر روشها استفاده از وسایل پزشکی مخصوص Telemedicine مانند Tele-stethoscope ,tele-otoscope میباشد از دیگر شاخه های تخصصی پزشکی که با این متد انجام پذیرند میتوان از روانپزشکی ؛ طب داخلی ؛ توانبخشی ؛ اطفال ، نورولوژی و زنان و زایمان نام برد.


Teleradiology

تله راديولوژي شايعترين فرم Telemedicine مي‌باشد . تقريبا 15 برابر ساير انواع Telemedicine هاي صوتي تصويري در آمريكا مورد استفاده واقع مي‌شود . موارد استفاده اين روش مي‌تواند موارد زير باشد :

1ـ راديولوژيست آنكال: عكسهايي كه توسط تكنسين راديولوژي از بيمار بعمل مي‌آيد توسط اين سيستم مي‌تواند به منزل راديولوژيست آنكال ارسال و پاسخ‌ها فورا دريافت شود.

2ـ پزشك عمومي كه در مناطق دور طبابت می نماید، مي‌تواند پس از گرفتن عكسهاي راديولوژي بيمار در كلينيك، آنها را براي گزارش دقيق و كارشناسانه براي راديولوژيست سيستم در نقطه‌اي دور ارسال كند.

3ـ يا يك راديولوژيست مي‌تواند در مورد بيمارانش با يك فوق تخصص راديولوژي ( مانند راديولوژي كودكان ) مشورت نمايد.

4ـ حتي ارائه مشاوره‌هاي راديولوژي به خارج از كشور ( مانند پروژه هایی در کشور هندوستان ) می تواند امکان پذیر باشد.

Tele Cardiology

تله كارديولوژي از حدود 70 سال قبل از طريق خطوط تلفن معمولي در ساير كشورها استفاده مي‌شده است و صداهای ضبط شده سمع قلب از طريق خطوط تلفن و نوار قلب از طريق نمابر به راه دور ارسال مي‌شده است. ولي اكوكارديوگرافي تا قبل از 10 سال اخير قابل انتقال به دور نبوده است .

اين در حالي است كه تله كارديولوژي جزو شايعترين تخصصهايي است كه در Telemedicine مورد نياز و استفاده بوده و میباشد. مراقبتهاي قلبي مثلا در نوزاد تازه متولد شده و سوفل قلبي يا اورژانسهاي قلبي موارد اضطراب زا براي پزشكان عمومي شاغل در نقاط دوردست مي‌باشد که می تواند با تله کاردیولوژی برطرف شود. در حال حاضر گوشيهاي پزشكي دارای قابليت انتقال اطلاعات چه بصورت آنالوگ و چه ديجيتال وجود دارد .

Telepathology

تله پاتولوژي نيز از شاخه‌هاي مهم و مورد استفاده زياد در Telemedicine مي‌باشد. كه هم بصورت همزمان ( On line ) توسط ميكروسكوپ كنترل از راه دور و هم بصورت ذخیره و ارسال بعدی ( store and forward ) از طريق ارسال تصاوير پاتولوژي و دريافت مشاوره و تشخيص استفاده مي‌شود. و از آنجایی كه بررسي پاتولوژيك در اكثر موارد بصورت غير اورژانس و زمان بر است، راه حل غير همزمان بسيار ارزان‌تر و مناسب تر براي تله پاتولوژي خواهد بود.

( ipath يك پروژه open source است در مورد Telemedicine (بخصوص تله پاتولوژی) كه در دانشگاه Basel سوئيس ساخته شده است که براي كشورهاي در حال توسعه با امكانات پايين اينترنتي و ارتباطی طراحي شده است و رايگان مي‌باشد ولي بيشتر بصورت ذخیره و ارسال بعدی ( store and forward ) است. ) کار میکند.

 


Teledermatology

در اين نوع مشاوره نيز از دو حالت مشورت يكي همزمان و ديگري غيرهمزمان استفاده مي‌شود كه در نوع ذخیره و ارسال بعدی ( store and forward ) تصاوير را مي‌توان با يك دوربين ديجيتال معمولي ذخيره نمود و سپس با وسايل ممكن آنرا انتقال داد .

تبلیغات